Menü Kapat

Değerli Bilim İnsanları,

Sizleri, 26-29 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek, kendi alanında bir ilk olmaya devam eden “4. Uluslararası TURAZ AKADEMİ Klinik Medikolegal Bakış & Adli Bilimler, Adli Tıp ve Patoloji Kongresi’ne” davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

TURAZ Bilim Derneği, İnönü Üniversitesi ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi paydaşlığında ve ülkemizde bulunan birçok üniversiteden bilim insanlarının katılımı ile Birinci Uluslararası TURAZ AKADEMİ Adli Bilimler, Adli Tıp ve Patoloji Kongresi, Azerbaycan Bakü’de 13-16 Ekim 2016 tarihleri arasında, İkinci Uluslararası kongremiz 1-4 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul’da ve Üçüncüsü ise 8-12 Eylül 2021 tarihleri arasında Azerbaycan Bakü’de gerçekleştirilmişti.

Adli bilimler alanında pek çok konu ve davetli konuşmacıların güncel çalışmalarının paylaşılması ve tartışılması maksadıyla 4. Uluslararası TURAZ AKADEMİ Kongresi’nin 26-29 Ekim 2023 tarihleri arasında Belek / Antalya’da yapılması planlanmıştır.

4.Uluslararası TURAZ AKADEMİ Kongresi’nin ana teması “İnsani Adli Bilimler”olarak belirlendi. Bu kapsamda aile içi şiddet, kadına ve çocuğa yönelik şiddet, istismar olguları, klinikte karşılaşılan dava konusu olaylar klinisyen, adli tıp uzmanı ve hukukçulardan oluşan panellerde tartışılacaktır. Kongremizin genel konuları itibariyle patolojide genel konular ile adli patoloji, toksikoloji, adli antropoloji, adli psikiyatri, medikolegal otopsi uygulaması gibi teknik konular ve farklı tıp branşlarında güncel konular ve medikolegal sorunlar ele alınacaktır. Konuların tartışılmasında sadece sorunun tespit edilmesi ile yetinilmeyip çözüm önerilerini de kapsayan bütüncül bir yaklaşım izlenecektir. Kongremiz, yerli ve milli kaynaklardan beslenip, uluslararası bir nitelik kazanan ve birçok branşı kapsayan ilk ve tek tıp kongresi özelliğini korumaktadır.

İlk kez, uluslararası alanda adli bilimlerde önemli konuların işlendiği bir kongrede, dünyadaki en zengin dillerden biri olan ve en çok konuşulan 5. dil olan Türkçe’nin kongremizin resmi dili olması bizi ayrıca onurlandırmaktadır. Gönül dili olan Türkçemizi aynı zamanda bilim dili haline getirmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Sunumlar anlık olarak Rusça ve İngilizceye tercüme edilecektir.

Amacımız, dost ve kardeş ülke olan Azerbaycan başta olmak üzere, tüm Türk Devlet Topluluklarındaki ve diğer uluslararası topluluklarda bulunan bilim insanları ile birlikte adli bilimler öncelikli olmak üzere diğer birçok branşın katılımları ile ortak bir platform oluşturarak bilimsel işbirliğini arttırmaktır.

Ülkemizin, uluslararası bilimsel iletişim ağının merkezi haline gelmesi ve bu oluşum içinde lokomotif rolünü alması için katkılarınızı ve desteklerinizi bekliyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Prof. Dr. Osman CELBİŞ
TURAZ Bilim Yönetim Kurulu Başkanı
Kongre Başkanı

Web sayfasında belirtilen yazım kurallarına göre hazırlanan bildirilerinizi;

Özetler, Kongre sayfamızda başvuru panelinden gönderilmelidir. E-maille gönderilen başvuralar kabul edilmeyecektir. İletişim ve sorular için [email protected] adresi kullanılabilir.